Skip to main content
 
 
 
 

What is a Capstone?

A capstone is an academic experience where students conduct a research assignment on a subject that connects to community issues and present their conclusions in front of a panel of judges and stakeholders.  

Michel Cloutier:

The Michel Cloutier Marketing Competition was originally introduced by the late professor and Associate Dean, Michel Cloutier, in 1986. The competition was renamed in his honour in 1991.

The purpose of the Marketing Competition is to bring students closer to the business community by working on a real business case presented by a sponsoring company.

Intopia Simulation Strategy:

The Intopia Simulation Strategy is an integral part of the Strategic Management class where the students are required to make quick decisions before a predetermined time elapses. Students must negotiate with each other in order to grow their business over the weekend. Intopia participants get immediate feedback on their decisions and are given the opportunity to apply what they learned during their 4 years at the Telfer School. 

Finance Capstone:

All students of ADM 4350 (Equity Valuation) take part in a case competition where they have to estimate the value of a real-life company and propose a course of action that the company should take to solve its problems.

Accounting Capstone:

Each semester, students in the 4th-year class Case Studies in Accounting (ADM 4340) participate in a case competition in which they analyze a real company and report on accounting issues being faced by the company.

Award Winners

Accounting Capstone

First Place: 
Daniel Asselin
Annick Daigle
Carl Michel René
Rodel Tinio

Second Place:
Nurlan Abildayev
Martin Contreras-Wolfe
Megan Rose Mckee
Sahar Naveed Sheikh

Intopia:

First Place and Best Service Providers: Team 4
Jeff Leitch
Xinyue Zhang
Anja Nell
Oscar Moulero Paravicini
Cameron MacMillan

Best Component Producer: Team 33
Gladwynn Stefan Guerrier
Ahmed-Amine Meguellati
Mathieu Thomasoo
Miratia Andriamisaina
Loris Mugisha

Best Integrated Producer: Team 62
Loris Toesca
Krystal Wiltshire
Julianne Ouellet Paradis
Osama Usmani

Best Finished Goods Producer: Team 48
Ines Laamrani-El Idriss
Mouhamadou Moustapha Ndiaye
Murielle Yao
Francis Lalande
Valerie Guilbault

Michel Cloutier Competition:

First place:
Alec Dragnea
Camille Dubois
Charles-Adrian Lessard
Daniel Cavanagh
Jiayu Huang
Mael Rivard

Second place:
Lydia Lalonde 
Kayla Szymczuk
Charles Doray
Félixe Bourgeois
Emilie Lebel
Bianka Monette

Second place:
Yacine Ngandu
Quyen Pham
Juliette David
Yixuan Liu
Morane Yapo
Noura Sidibé

Finance:

First place:
Anh Nguyen (Bim) Nguyen
Noah Sidoli
Betty Zhao

Second place:
Othman Echhibou
Oussama Hidane

Third place:
Chatelain Maxime
Ji Yuqi
Wang Kaishu
Zhao Zhenni

Intopia Simulation Strategy

Best Component Producer: Team 54

Amna Ahmad 
Francesca Aman 
Desh Chaudhuri 
Joe Davis 
Khalil Dawod 

Best Service Provider: Team 68

Inès Abidoune 
Othman Echhibou 
Imad El.laia 
Mohamed Essonni
Daniel Folz 

Best Finished Goods Producer: Team 75

Jasdeep Punia

Best Integrated Producer: Team 47

Ranim Adjali 
Marianna Astachkina 
Malek Bergeron 
Robyn Moke 
Talia Rancourt 

Michel Cloutier - Marketing Capstone

Stephanie Black
Remi Dakik
Jessica Houston
Isaac Lockert
John Pickering

Finance Capstone

Annabella Hu
Tristan Huynh

Accounting Capstone (English)

Kyra Swift
Aarun Senathirajah
Katie Feldbruegge
Hunter Hicks
Max Renic
Lina Salama

Accounting Capstone (French)

Antonio Gustiniani 
Camille D'Aoust 
Charlene Doro Balamou 
Kristelle Rivard 
Pascale Gagnon 
XinYue Shao 

Intopia Simulation Strategy

Best Integrated Producer/Best Overall:

Griffin Brown
Fawad Hedjran
Harley K. Hubbard
Melissa Reyes Chinchilla

Michel Cloutier:

James Cormier
Estevao Costa
Ryan Coughlan
Jackson Hines
Paula Jaramillo Palacio
Maclain Van Eindhoven

Finance:

Griffin Brown 
Fawad Hedjran 
Harley K. Hubbard  
Melissa Reyes Chinchilla 

Intopia Simulation Strategy

Best Component Producer: Team 7

Anthony Beaulieu
Kawter Benmessoud
Khouloud Haddi
Haitam Lamqaddem
Justine Malette-Poirier
Kouassi Ruben

Best Service Provider: Team 18

Cédric Amessan
Maxime Chainey
Justin Larose-Clément
Janika Maisonneuve Bossé
Justine Malette-Poirier

Best Finished Goods Producer: Team 16

Terry Hsieh
Yousef Masry
Kumarakuladervan Ramanath
Kexin Weng
Ningyu Yao

Best Integrated Producer/Best Overall: Team 17

Katya Berezovskaia
Mackenzie Duncan
Naylor Evan
Patrick Kaminski
Jack Lau

Michel Cloutier - Marketing Capstone

Aleksandra Romanowski
Amanda Lanteigne
Laura Tran
Maria Sokolov
Marianne Couture-Benitez
Reema Radia

Finance Capstone

Justin Abraham
Julia Magahey
Liam Woodside

Accounting Capstone (French)

Gabriel Baril-Lavoie
Guillaume Forget
Julien Lafleur
Mike Sirhan
Kevin Wilson

Intopia Simulation Strategy

Best Component Producer: Team 62

Chris Gent
Eshmam Khan
Benjamin Ottenhof
Phoebe Sipa
Sam Sutherland.

Best Service Provider (R&D): Team 7

Hamza Benzakour
Badr Ghilani
Mehdi Lahchimi
Annalisa Lemieux Barsetti
Ali Rais et Juliette Libersan 

Best Finished Goods Producer: Team 37

Feyisope Adedotun
Tanya Frlan
Eric Methot
Joshua Powers

Best Integrated Producer/Best Overall:

Liam Blevins
Marina Bossio
Garrett Galvin
Heather Officer
Christoforos Pietrobon

Finance Capstone

1st place: 
Philip Kaczmarczyk
Joy Xu

2nd place: 
Yacine Amalou,
Liam Blevins,
Bashir Hussen
Jared Sullivan

Intopia Simulation Strategy:

Best Component Producer: Team 7

Anthony Beaulieu
Kawter Benmessoud
Khouloud Haddi
Haitam Lamqaddem
Justine Malette-Poirier
Kouassi Ruben

Best Service Provider: Team 18

Cédric Amessan
Maxime Chainey
Justin Larose-Clément
Janika Maisonneuve Bossé
Justine Malette-Poirier

Best Finished Goods Producer: Team 16

Terry Hsieh
Yousef Masry
Kumarakuladervan Ramanath
Kexin Weng
Ningyu Yao

Best Integrated Producer/Best Overall: Team 17

Katya Berezovskaia
Mackenzie Duncan
Naylor Evan
Patrick Kaminski
Jack Lau

Michel Cloutier:

Jia Zi Chen
Jiana Bandojo
Kyenshak Zakka
Will Vincent
Michael Vice
Fiona Ing

Finance Capstone: 

Tsoi Lau
Robert Mackenzie Duncan

Poster Winners

Rushika Khatkar
Nourhan Mohamed
Pierre-Andre Smith

Accounting Capstone (English):

Robin Cheung
Adib Hossain
Kushalsingh Romooah
Yasr Said
Leah Salzman

Accounting Capstone (French):

Laurence Vaillancourt
Alexandre Plouffe
Tina Samaha
Myriam Joanisse

Intopia Simulation Strategy:

Best Component Producer: Team 30

Yasr Said
Adib Hossain
Shoban Anandarajah
Ziyad Zeidan
Noah Taj

Best Service Provider: Team 10

Nicholas Castell
Ali Hassan
Ryan Persaud
Khaled Hawari
Benyamin Khademi

Best Finished Goods Producer: Team 23

Patrick Chury
Simon Liedtke
Dina El Alami
Bhagyashree Ravinthiran

Best Integrated Producer/Best Overall: Team 11

Simon Watters
Terrence Poon
Patrick Haggar
Grace Tang
Richard Li

Intopia Simulation Strategy:

Best Component Producer: Team 51 - Kadri

Leizl Pineda
Madison Scheer
Ivana Brainerd
Audrey-Anne Delage
Steven Gutknecht-Segovia

Best Service Provider/Best Overall: Team 18 - Koame

Mathew Paquet
Maxine MacKinnon
Duan Hua Dora Go
Amy Wakerell
Nathalie Parker

Best Finished Goods Producer: Team 34 - Marques

Mohan Aubeeluck
Youssouf Salah
Samy Saadaoui
Guèye Arona
Sabine Tambay

Best Integrated Producer: Team 14 - Manseau

Ven Djukic
Lindsay Gray
Michael Inglis
Blake Bolkovic
Mark Bradica

Michel Cloutier:

Amy Wakerell
Mariah Thom
Maxime Alarie
Véronique Sabourin

Finance Capstone:

Yining Hou
Yufeng Zhang
Bohan Li

Poster Winners

Amaresh Parameswaran
Sagar Kaushal
Ashok Baldeo

Accounting Capstone (English):

Natalija Karajovic
Matthew Kreuk
Peter Li
Garrett Reed
Kyle Weedmark

Intopia Simulation Strategy:

Best Component Producer: Team 32 - O'Sullivan

Jason Audfrioud
Julie-Anne Given
Zane Olfert
Austin St. Pierre

Best Service Provider/Best Overall: Team 6 - Manseau

Katherine Alvarenga
Guillaume Darraidou
Nicklas Jensen
Philippe Mahaffy
Alexis Routhier

Best Finished Goods Provider: Team 18 - O'Sullivan

Colin Bonsall
Bohan Li
Qi Zhang
Yufeng Zhang
Chen Yu Zhao

Best Integrated Producer: Team 40 - Koame

Namitha Abraham
André Caissie
Joel Emond
Ilana Lander
Antoine Paradis

Michel Cloutier:

Moe Abu Rouss
Alexandre Blais
Alif Mollick
Christine Seguin
Marisha Sesto
Alexandra Smiley

Finance Capstone:

First Place

Mitch McEwen
Lorie Lucia

Poster Winners:

Pascale Boucher
Adnan Shaikh
Troy Streber
Bithanya Lemma

Accounting Capstone (English):

Christina Georgiou
Gaetano Lombardo
Dominic Piscopo
Sarah Spencer
Sharanya Tharmarajan

Accounting Capstone (French):

Joel Emond
Fabio Ndizeye
Simon Watters
André Caissie

Intopia Simulation Strategy:

Best Component Producer: Team(34) Manseau

Marilyna Boutros
Laurence Gagne
Samia Mohamed
Jade Pomerleau
Pat Senecal

Best Finished Goods Producer: Team(5) Kadri

Mohammed Jaradat
Kim La
Zhe Nan Liu
Feng Qing Ming
Gowribalan Raveenthiran

Best Service Provider: Team(16) Kadri

Eric Cavaliere
Logan MacPherson
Carter Malette
Santiago Pinzon Delgado
Kyle Weedmark

Best Integrated Producer: Team(9) Kadri

Christina Georgiou
Ila Gupta
Divya Mehta
Sarah Spencer
Sharanya Tharmarajan

 

Michel Cloutier:

Matthew Fernandez
Paxton Mayer
Jon Ou
Carl Rhyndress
Matthew Saunders

Intopia Simulation Strategy:

Shawn Corcoran 
Meghan Drake
Cameron Joseph Hayes 
Sarah Loewen
Paxton Mayer 

Finance Capstone:

Mila Giray           
Rohan Kumar     
Shivdeep Pal 

Best poster winner:

Bryan Froh
Bashayer Khatheer
Eric Lafreniere

Accounting Capstone:

Alexandre Chaiban
Celine Daoud 
Clara Ferland
Cole Van Wyk

 

Michel Cloutier:

Spencer Chan
Chelsea Hamre
Michaela Hermer
Keara Johnston
Taylor Sudermann

Intopia Simulation Strategy:

Brenda Lam
Eric Thompson
Roberto Shapiro
Sundus Abu-Oshaibah
Hoang-Nghi Dam-Le

Finance Capstone:

Nathalie Puppa
Anne Armstrong

Accounting Capstone:

Philipe Hoff-Hamann
Miguel Laroche
Justin Nadeau
Hugo Émard
Brendan Sheedy
Jeffrey Alves
Anthony London Di Perno
Gurjiwan Gill          
Kejsi Merja
Alamin Mollick

Photo Gallery

© 2022 Telfer School of Management, University of Ottawa
Policies  |  Emergency Info

alert icon
uoAlert